Expres Menu – jídlo nejen na cesty, recenze

with 1 komentář
Je jedno jsme li na cestách či doma, jíst i pít musíme. Pokud je dostupný zdroj vody, existuje dnes poměrně mnoho způsobů jak zajistit jeho pitelnost. S jídlem je situace jiná. Téma ‚ulov si sám / najdi a přežij‘ je, uznávám, zajímavé avšak my se dnes podíváme na hotovku na cesty. Do hledáčku a k testu se dostalo Expres Menu, plnohodnotné, uvařené jídlo na cesty.

Retro řízek nebo paštiku? Ne, radši … menu

Né každá věková kategorie už dnes vzpomene na školní výlety, kdy jsme od rodičů dostali v alobalu zabalený řízek a chleba. Dříve narozené generace si barvitě vybaví zájezd či chorvatskou dovolenou, kde obědy a večeře zajišťovala konzerva paštiky. Naštěstí dnes máme pestřejší možnosti pro stravování a to i v situacích, kdy není po ruce obchod či restaurace. Na trhu je poměrně široká základna jídel na cesty a expedice. Ať už jde o armádní balíčky MRE, či balíčky na cesty od Adventure Menu, Hanibala, Summit to Eat, Travellunch, Mountain House, Expres Menu a mnoho dalších. Kecall dostal k testu právě zmíněné balíčky české firmy Expres Menu, které se na cestách osvědčili třeba Sylvii Korbařové na treku GR11 a GR5. Pojďme je společně prozkoumat více.

Což tahkle dát si … Expres Menu?

Podívejte se jak zkušební sada zaujala potápěče z Lucky Diving, více se dozvíte ve video reportáži.


Hlad je dobrý kuchař ale Express menu vaří lépe!

Testovací sada Expres Menu
Testovací sada Expres Menu

Ve videu vidíte názory pouze části skupiny. Celkově ochutnalo jídlo 15 lidí. Na menu byl Boršč, Guláš Petra Voka, krůtí maso, brambory a snídaňové menu – rýžová kaše s rozynkami. Názory se různily. Přesto kdybychom je měli vyjádřit procentem, hodnotíme 85%. Dosti slohu pojďme na fakta a bližší pohled.

Co dělá Expres Menu zajímavé
  • Jednoznačným kladem je fakt, že jde o plnohodnotné – mokré jídlo, které stačí ohřát! Bez nutnosti přidávat vodu.
  • V dnešní době chemické, jsme uvítali, že je bez chemických konzervantů. Nadšenci zdravějšího stravování uvítají i bezlepkové varianty!
  • Doba spotřeby – až 3 roky! Není to instantní pytlík, takže tato výdrž také stojí za zmínku.
  • Cena – i když zde neděláme srovnání ostatních jídel na cesty, cena je faktor, který stojí za vypíchnutí! Přesto, že jsou jídla bez přílohy, je cena více než dobrá! Pozn.: přílohu v podobě např. brambor (i pro dvě osoby) lze přikoupit
Druhá, záporná, strana ‚mince‘ – nevýhody
  • Hlavní nevýhodou je bezesporu hmotnost – při většímpočtu balíčků se menu pronese. Lze to řešit například zasláním jídla na checkpointy na vašem treku, ale už je to práce navíc a jistý diskomfort.
  • Nutriční hodnoty mohou být v extrémních podmínkách, jako je vyoskohorská turistika, nedostačující.
50 odstínů šedi

Svět není, díky bohu, černo-bílý a tím pádem i porovnávání není jednoduché. Vždy záleží na osobních preferencích a hodnotících kritériích. Kam a jak cestujeme. Motorkář či rodina s dětmi má jiné priority než batůžkář, vodák či člen vysokohorské expedice. Ve vysokých horách se zaměříte na minimální hmotnost a nutriční hodnoty, jako vodáka či výletníka zaujme třeba cena a jednoduchost přípravy. Preferujete instantní jídla nebo opravdové mokré běžné jídlo? Právě tyto odpovědi určují, po čem sáhnete.

Kam s ním …

Prarafráze nerudovské otázky, na téma „kdy tedy sáhneme po Expres Menu?“

  • Na chatu, či zahradu – ve spíži vydrží a nemusíte se zdržovat vaření. Můžete se věnovat okopávání ředkviček či cibule 🙂
  • Auto-Moto výlety – netrápí vás hmotnost a kvanta surovin ze kterých musíte vařit.
  • Na vodu – ve vodáckém sudu si Expres Menu určitě najde své místo, zvláště tam, kde na každém kilometru nepotkáte hospodu. Pokud radí splouváte řeku mimo sezónu, kdy jsou bary a hospůdky zavřené, uvařenou hotovku dozajista oceníte.
  • Pod vodu – dobře, ne tak úplně 🙂 ano v ponorce by se také zužitkovalo, ale kdo z vás ji má? Oproti tomu potápěče po ponoru teplý boršč rozhodně potěší.
  • Prázdniny a rodinné výlety – babička může s dětmi na hřiště, protože jídlo za ní uvařili borci ze severu Čech.
  • A nakonec i v batohu? Ano i zde bychom našli rozumné uplatnění. Jedno balení uneseme a vyřeší nám ‚lov jídla‘ v destinacích, kam dorazíme pozdě v noci.
Gastro suma sumárum

Chuť je dostatečnně zmíněna ve videu a často podléhá osobním preferencím (slanější? či pikantnější?) proto je celkové hodnocení 85%. Jediný ‚propadák‘ byla rýžová kaše. Zde převládl názor, že vlastní mix vloček a oříšků vyhrává na plné čáře a to jak chutí, hmotností tak i nutriční hodnotou. Oproti tomu polévka a krutí maso oslovilo téměř všechny hladové krky. Jít na dvoudenní přechod Beskyd se slaninou a cibulí samozřejmě lze, ale teplé jídlo je teplé jídlo. Kromě chuti, hmotnosti a formě (suché vs mokré jídlo) se můžeme podívat i na ekologii. Zatím co MRE je extrémně lehké ekologická stopa je výrazně patrnější (dost plastu) oproti jednomu Express pytlíku a to už za zamyšlení stojí. Jste li vysokohorští trekaři, určitě sáhnete spíše po značce jaké je Mountain House (mrazem sušené, nutričně bohaté avšak VÝRAZNĚ DRAŽŠÍ). Oproti klasické gulášovce od ‚XY‘ či snad nedejbůh čínské polévce ‚Yum Yum‘ (kde stejně do hmotnosti musíte započíst i vodu) je Expres Menu zajímavou volbou hlavně díky formě, trvanlivosti a ceně a to nejen na cesty.

One Response

Leave a Reply