Čínská medicína v cestovní lékárničce | Traveller’s 1st aid kit by Chinese medicine

with 1 komentář

CZ:Zodpovědný cestovatel je cestách vybaven alespoň mini verzí cestovní lékárničky. Běžné lékárničku dnes přeskočíme. Zacílíme na přírodní medicínu, která se aplikuje již 2500 let a v současné době je komplementárním partnerem medicíny moderní. Tématem je tradiční čínská medicína, v cestovní lékárničce..

EN:A responsible traveller always has a 1st aid kit on his journeys. Today’s topic is not about common first aid kit. In our focus is natural medicine, practised more than 2500 years – The Traditional Chinese Medicine. Interested in? Wanna know more? Continue in english version.

Problematikou TČM nás provází MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D., pro níž je čínská medicína prací i koníčkem více než deset let. Nyní je vedoucí lékařkou na Klinice Meridian a vyučujícím na Institutu TČM v Praze.

Interview: Čínská medicína a cestování


Tento článek vznikl na základě pozitivních osobních zkušeností s produkty, které čínská medicína nabízí. Neagitujeme proti běžné lékárničce, pouze poukazujeme na možnou alternativu při léčbě počínajících obtíží na cestách. Přesto, že je článek psán po konzultaci s odborníky, doporučujeme případné použití konzultovat s TČM terapeuty v přiložených odkazech.

Čínská medicína – pochopení přístupu

Předtím, než se pustíme do samotného popisu lékárničky, je více než důležité, tématiku trochu přiblížit. Čínská medicína pohlíží na člověka jako na celek. Jelikož vznikala po tisíce let, nepracuje s pojmy jako viry a bakterie (pozn. čímž tyto moderní a vědou doložené termíny nepopírá). Velmi zjednodušeně řečeno, nahlíží na symptomy spíše pohledem vzniku. Zdali vznikaly z chladu, horka, ofouknutí apod. Například průjem může vnímat jako „vlhký chlad“ napadající dráhu sleziny, či jako vlhkou horkost v tlustém střevě apod. Více se do vysvětlování nebudeme pouštět a přejdeme raději k lékárničce.

Cestovní lékárna

Wan, pien, granulát, byliny nebo odvar?

 • WAN kuličky – vhodné na cesty –  vařené ingredience spojované kukuřičným/rýžovým škrobem. Zdroj TCM Bohemia
 • PIEN tablety – vhodné na cesty – rozemleté, slisované byliny. Na rozdíl od wanů, nedochází k vaření. Některým lidem může tato forma tablet vyhovovat více.
 • Granulát – prášek, který lze připravit jako instantní nápoj.
 • Bylinný odvar – pytlík – prostorově a hmotnostně náročnější forma, z tohoto důvodu není ideální verzí do cestovního zavazadla
 • Byliny – směs rostlin (listy, kůra atp.), které je potřeba louhovat a následně vařit, přesto, že je to jedna z nejúčinnějších forem, avšak z pohledu cestovní lékárničky je to opravdu nejméně vhodná kombinace, co do objemu, hmotnosti a délky přípravy.
čínská medicína - produkty pragon
TČM produkty Pragon

Obsah lékárničky

Níže uvedený seznam uvádí název bylinného přípravku, číslo produktu podle katalogu TCM Bohemia (např. 075, 101 ..), zkrácený popis symptomů a odkaz na produktový list do e-shopu. V případě jiných distribucí, jako je třeba Pragon jsou stejné čínské názvy produktů, ale kódy se liší od zde uvedených.

Čínská Medicína - Byliny TCM Bohemia
Produkty TČM Bohemia
Zažívací problémy
 • BAO HE WAN  075 – při požití něčeho zkaženého, pocit přejedení, stagnace jídla, nadýmání. Více informací detailu produktu.
 • ZUO JIN WAN 015 – pálení žáhy, bolesti žaludku, afty. Více informací na detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Helicid, Živočišné uhlí.

Kašel a zahlenění
 • ER CHEN WAN 035 – v případě kašle (bílé hleny, po prodělaném kašli, kdy zahleněnost neustupuje). Časté zahlenění, zejména u dětí. Více informací na detailu produktu.
 • Mišpulníkový sirup – škrábání v krku, chrapot, zánět průdušek se zahleněním a nemožností odkašlat, chronický kašel s obtížným vykašláváním. Více informací na detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Mucosolvan, Ambrobene (obecně skupina mukolytik)

Cestovatelský průjem a nevolnost
 • HUO XIANG ZHENG QI WAN 101 – Bolesti hlavy, bolesti svalů, třesavka, průjem, zvracení. Cestovatelský průjem. Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Smecta, živočišné uhlí, Enterol, Imodium

Prochladnutí
 • GUI ZHI TANG WAN 008 – Počátky nachlazení, zimomřivost, pobolívání těla, pocení. Více informací v detailu produktu.
 • XIAO QING LONG WAN 001 – Nachlazení se zimomřivostí, kašlem a velkým zahleněním. Dušnost při infekci. Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Paralen, Nurofen

Problémy močových cest
 • BA ZHENG WAN 102 – Záněty močových cest, pálení při močení, akutní záněty prostaty. Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Urinal Akut, Rowatinex

Příznaky chřipky v teplých destinacích (26°C+)
 • YIN QIAO JIE DU WAN 002 – Pálivé bolesti v krku se zarudnutím a otokem. Horečnaté stavy. Více informací v detailu produktu.
 • SANG JU YIN WAN 003 – Akutní infekce s kašlem, zvýšená teplota, lehké pocení, zánět nosohltanu, nažloutlá rýma. Záněty spojivek s pálením či svěděním očí. Vice informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Paralen, Nurofen

Silné angýny, záněty dutin & středouší
 • PU JI XIAO DU YIN PIAN 209 – Akutní či recidivující bolesti v krku, angíny, počínající záněty středního ucha, příušnice. Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Jox, Strepsils, neo-angin, záněty ucha Phyteneo Otic

Alergie & rýma
 • BI MIN GAN WAN 007 – Zvětšená nosní mandle. Alergická rýma se svěděním či pálením sliznic, kýchání. Více informací v detailu produktu.
 • YU PING FEN WAN 142 – Prevence alergií, hlavně alergické rýmy. Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Claritine, Zyrtec, Analergin

Ofouknutí a s ním spojené problémy
 • CHUAN XIONG CHA TIAO WAN 004 – Bolesti hlavy a šíje, zablokování šíje až do bolesti. Nastydnutí (např. při větru na lodi). Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Ibalgin, Tramal (na bolest)

Pohmoždění & hojení zlomenin
 • JIN GU DIE SHANG WAN 205 – Bolesti po úrazech, pohmožděniny, podvrknutí kloubů, pooperační stavy. Podpora hojení. Více informací v detailu produktu.

 

čínská medicína - san qi
SAN QI PIAN

 

 • SAN QI 208P – Samotný Pavšehoj čínský, staví krvácení, hojení po úrazech. Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: Wobenzim

Prohřátí
 • MOXA – prohřátí ledvin například po potápění, prohřátí podbřišku při bolestivé menstruaci, bolesti zhoršující se chladem (nekouřivá varianta je pro domácí použití rozhodně vhodnější). Více informací v detailu produktu.

Alternativa v moderní medicíně: kapsaicinová náplast, skořicové gely


Ke stažení:


Karta TČM lékárny


Pár užitečných rad

Kde nakupovat a s kým se radit?

Rozhodnete-li se dovybavit vaši cestovní lékárničku produkty, čínské medicíny, potom máte hned několik možností. Hotové přípravky prodává na svém e-shopu TCM BOHEMIA. E-shop spadá pod správu institutu, který v České republice komplexně řeší problematiku TČM. V jeho čele sedí nejlepší odborníci u nás vůbec (pro zajímavost jen doplňujeme informaci, že vedoucí osobnosti institutu jsou lékaři, kteří vystudovali a také dlouhou dobu praktikovali ‚běžnou‘ moderní medicínu). Druhou variantou je obdobně zaměřený e-shop Pragonu.

Pokud se budete chtít poradit přímo s některým z lékařů nebo praktiků TČM, je více než vhodné volit mezi skutečnými odborníky. Kontaktováním praktiků TČM ze seznamu níže nemůžete udělat chybu.

Na co si dát pozor

Že je třeba se řídit doporučeným dávkováním a zvolit vhodný typ léku asi není nutné zdůrazňovat. Co ale určitě za zmínku stojí, jsou samotné suroviny, ze kterých se přípravky vytváří. Pěstování bylin, kontrola jejich kvality a i samotný export podléhá v Číně skutečně přísným opatřením. Proto jak byliny, tak i hotové přípravky, které jsou dostupné na českém trhu jsou pohledem kvality a legislativy v pořádku. Diametrálně odlišná může být situace pokud se rozhodnete kupovat přípravky nebo suroviny od neznámých a často ani nedohledatelných zdrojů na internetu. Doporučení je tedy držet se legálních a kvalitou ověřitelných zdrojů. Zdrojů, které zmiňujeme v předchozí kapitole.

Příprava před očkováním

Akademickou diskuzi zda očkovat a jaké očkování je potřeba na cesty do konkrétní destinace, ponechme stranou. Předpokládejme chvíli, že do destinace, kam se chystáme, je očkování povinné, nebo jsme se zkrátka rozhodli pro variantu ‚být naočkován‘.

Čínská medicína vnímá nežádoucí účinky po naočkování jako nahromadění tepla (horkosti) v těle.  Toto horko je třeba pročistit, pro snazší vysvětlení si tento pojem zjednodušíme v pojem zchladit. Obdobně jako je třeba srazit teplotu například při horečce. Lze tedy připravit směs, která působí jako ‚ochlazovač‘. Tato směs se aplikuje několik dní před samotným očkováním. Záměrně neuvádíme konkrétní název, pouze velmi laicky vysvětlujeme princip. V případě dalšího zájmu o přípravu před (nejen) cestovatelským očkováním, se poraďte se svým praktikem čínské medicíny nebo kontaktujte některý z uvedených zdrojů.

English version

Mrs MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D., chief doctor at a Meridian clinic and teacher at a Prague’s TCM Institue, is approaching us deeper into the topic and helps us to build up a 1st aid kit.

This article was written after positive personal experience with products of Traditional Chinese Medicine (TCM). The article is not against common 1st-aid kit, just shows possibilities and alternatives and extensions of healing in the beginning of illnesses. Despite the article is written in cooperation with professionals, in case of usage we recommend to contact therapists – from attached links.

TCM – Understanding the approach

It’s important to understand basics before we start to describe the first aid kit. Chinese medicine observes a human as a complex system. The TCM formed itself for longer than 2500 years, therefore is not working with terms like a bacteria or virus (nevertheless does not deny this modern terms). Briefly, observe and solve the symptoms according to its origin. If the illness comes from coldness, heat or wind blowing etc. For example, a diarrhoea is understood as a „cold humidity“ attacking a spleen meridian or „hot humidity“ in a large intestine etc. That’s all from a ‚boring‘ theory, now continue to the topic.

Which form to bring on a trip

Wan, Pien, granulate, herbs or decoction?

 • WAN pills – practical for travelling – boiled ingredients joined with corn/rice starch. Source: TCM Bohemia
 • PIEN tablets – practical for travelling – melted and compressed herbs. In contrast to Wan, it is not boiled. This form might be more suitable for some people.
 • Granulated – powder, can be used as instant drink
 • Herbal decoction – bag – not so practical for travelling due to its weight and size.
 • Raw herbs – it needs to be soaked and boiled, although is the most effective form, from the travelling point of view is the worst form because of its amount, size and weight.

Emergency kit content

The list below contains Chinese name of a product, catalogue number according to TCM Bohemia (eg. 075, 101 .. ) and shorten symptoms description. There is a link to e-shop then. In case of different distribution, for example, Pragon, the naming fits, but codes are different.

Digestive problems
 • BAO HE WAN 075 – after eating a bad meal, overeaten, flatulence. More on a product detail.
 • ZUO JIN WAN 015 – heartburn, stomach ache, mouth ulcer. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Helicid, Carbosorb.

A cough and slimy throat
 • ER CHEN WAN 035 – in case of a cough (white phlegm, after a cough when phlegm is not decreasing). Frequent phlegm (children). More on a product detail.
 • Eriobotrya japonica syrup – sore throat, hoarseness, bronchitis with phlegm and without clearing one’s throat, chronical cough without throat clearing. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Mucosolvan, Ambrobene (group of mucolytics)

Traveling diarrhoea and nausea
 • HUO XIANG ZHENG QI WAN 101 – head and muscle pains, diarrhoea, chills, vomiting, travelling diarrhoea. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Smecta, Carbosorb, Enterol, Imodium.

Get cold & chilled
 • GUI ZHI TANG WAN 008 – cold beginning, cold sensitivity, body pain & tiredness, perspiration. More on a product detail.
 • XIAO QING LONG WAN 001 – Being cold with cold sensitivity, cough and huge phlegms, breath shortness during infection. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Paralen, Nurofen

Urinary tract problems
 • BA ZHENG WAN 102 – urinary tract inflammation, urinal burning, urgent prostate inflammation. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Urinal Akut, Rowatinex

Flu symptoms in warm weather countries (26°C / 76°F and above)
 • YIN QIAO JIE DU WAN 002 – throat burn with red hematomas, fevers. More on a product detail.
 • SANG JU YIN WAN 003 – urgent oral infection with a cough, higher temperature, a bit of perspiration, throat/oral inflammation, yellow coloured flue, conjunctivitis, itchy or burning eyes. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Paralen, Nurofen

Strong tonsillitis, angyna, sinusitis & otitis
 • PU JI XIAO DU YIN PIAN 209 – urgent or recidivating of a sore throat, tonsillitis, otitis beginning, mumps. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Jox, Strepsils, neo-angin, Phyteneo Otic

Allergy flu
 • BI MIN GAN WAN 007 – bigger adenoids, allergic flue with nose itching and sneezing. More on a product detail.
 • YU PING FEN WAN 142 – Prevent the allergy, especially the flu. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Claritine, Zyrtec, Analergin

Winds blowing attack & connected symptoms
 • CHUAN XIONG CHA TIAO WAN 004 – head and a neck nape pains, blocked neck with pain. Cold from the wind. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Ibalgín, Tramal

Bruising & broken bones (healing)
 • JIN GU DIE SHANG WAN 205 – injury paints, bruising, Sprained ankle, healing after medical care, bones and muscles healing. More on a product detail.
 • SAN QI 208P – San Qi herb only, stops bleeding, bones and muscles healing. More on a product detail.

Modern medicine alternatives: Wobenzim

Heating
 • MOXA – kidney heating after diving, belly heating in case of painful menstruation, (smokeless Moxa better for indoor use). More on a product detail.

Modern medicine alternatives: capsaicin plaster, cinamon gel


Download:


TCM Medicine sheet


Some useful hints

Where to buy and consult?

There are several online shops where to buy a product for building the kit. E-shop TCM BOHEMIA offers the product with detail description. It belongs to the institute which manages all activities in the Czech Republic connected with Chinese medicine. The leaders are professionals with long practice in modern medical services as well as healing with traditional Chinese medicine. The second mentioned option is the Pragon’s e-shop.

If you decide to consult medication, it is always good to choose the professionals. If you choose any of therapists from clinics in the following list you cannot fail.

Be aware of

To choose the right product and to follow the recommended medication is obvious. What’s worth to write, there is a notice of herbal origins. Activities like a growing, quality management and export of herbs are in China strictly monitored and checked. Therefore products and raw herbals available on Czech market are in high quality and legal. In case you buy cheap herbal products somewhere on the internet, the quality or source cannot be guaranteed. It is highly recommended to follow legal and official e-shops or sources.

Get ready for vaccination

To vaccinate or not to vaccinate? Keep that academical question besides. The assumption for this moment is, the country we are heading to requires the vaccination, or briefly, we have decided to get it.

TCM understand vaccination side effects as a heat accumulation in the body. This heatness needs to be released. Simply, internal cold and heat – ‚yin-yang‘ – must be balanced. For amateurs is closer to understand term get colder (but it’s not the exact and accurate meaning), it’s more like getting lower the body temperature during fever. There is a way to prepare herbal mixture to balance an internal heat. Most common way form is a decoction used few days before vaccination. There are no more details purposely, here we are explaining the principal. In case of deeper interest in preventing vaccination side effects contact TCM doctor. There is a list of reliable clinics and their doctors.

One Response

 1. dog
  | Odpovědět

  Great site you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that
  cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of community where I can get suggestions
  from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

Leave a Reply