Busking a 7 tipů – zaujmi, pobav a vydělej

with 1 komentář
Busking – víš co bys měl vědět než se vydáš na ulici? Co musíš umět a na co si dát pozor? Dnešní díl ti dá rady, abys uspěl při pouličním umění. Tématem provází cestovatel Slávek Král, spolupořadatel lowcost race a pořadatel cestovatelského festivalu Sraz českých bohémů.

VIDEO: Busking „když myšlenka předčí talent“


7 tipů pro úspěch

1. Quo vadis (kam kráčíš), umělče?

Je důležité si položit otázku: „Proč děláš busking – pouliční umění?“. Jsou jenom dvě základní odpovědi. Pobavit sebe a ostatní nebo vydělat peníze na … xy. Do jisté míry je to vždy kombinace obojího. Ale na odpovědi záleží. Pokud opravdu chceš vybrat víc peněz, musíš být na správném místě ve správný čas a lepší než ostatní!

2. Najdi si místo, kde se dobře … buskuje

Zaměříme se na variantu vybrat peníze. Pak musíš zvolit vhodné místo. Místem rozuměj zemi, město a stanoviště. Víc vyděláš v zemích s vyšším životním stylem – Německo, Rakousko, Švýcarsko … Jednoduše, tam, kde je pro nás draho – bohužel, je nutné myslet i na náklady na žití v takovém místě a umět náklady vybalancovat. Víc peněz vybereš ve větším městě na rušné ulici, u východu z parků, atrakcí apod. Oproti tomu na malé vesničce se pravděpodobně dostaneš blíž k místním a zažiješ něco originálního.

3. Škatulata hejbejte se!

Vraťme se ale do města. Není nic horšího, než když se tři kytary přehlušují na jednom rohu. Neboj se změnit místo – ať už kvůli slunci či konkurenci. Otevřou se ti nové možnosti a přivede to „novou“ klientelu.

4. Vyhni se pokutám!

Co město (u velkých měst okresy) to jiné pravidlo. Neboj se na busking zeptat na magistrátu (okrsku) nebo policistů, jaká jsou pravidla či omezení (místní či časová). Lepší vybrat méně než zaplatit tučnou pokutu!

5. Zaujmeš mě?

Jen opravdová hrstka buskerů zaujme pouze výkonem! Pojisti si výkon a připrav si prostředí včetně kostýmu. Zaujme tě víc žonglující zombie nebo sponge Bob co dělá bubliny. Jen s kloboukem díru do světa neuděláš! Předvádíš šou/číslo? Pust k tomu poutavou hudbu! Jsi muzikant? Tak kromě vlastní tvorby zahraj i něco známého, přilákáš publikum!

6. Borec nakonec!

Začátek láká, ale konec, konec vydělává! Stejně jako písnička má svůj konec, i při nehudebním vystoupení je důležité udělat wow efekt a tím dát najevo divákům „To je konec přátelé! Můžete začít se sponzoringem!“

7. Tak co berou?

Zpíváš skvěle, ale kytarové pouzdro je prázdné? Myšlenka je otcem zisku. Někdy jsou prostě lidé přesycení hudbou nebo pantomimou a nalákáš je na něco originálního. Víš, čím nalákal Slávek se skupinou kolemjdoucí? Pusť si video až dokonce!

Přijď na Sraz českých bohémů

I tam je busking ‚in‘. I zde se dozvíš něco dalšího!
Sraz českych bohému


Slávek Král cestuje přes 8 let, publikuje z cest na svém travel blogu a motivuje ostatní, aby cestovali. Dvakrát objel svět stopem, kdy na každém kontinentu strávil alespoň půl roku. Nastopoval přes 110 000 km a je autorem přednášek Lowcost travel aneb jak projet Evropu za pár kaček. Učí lidi jak cestovat bez penez, jak si najít práci v zahrnaničí, dobrovolničení nebo jen jak ušetřit.

One Response

Leave a Reply